FLEXI-BAR®
Kaj je vibracijska vadba
Princip vibracijske vadbe je znan že več kot 40 let. Kot del vesoljskega programa so ga sprva razvijali ruski znanstveniki, da bi njihovi kozmonavti na ta način ohranjali fizično kondicijo. Njihov cilj je bil predvsem zmanjšati izgubo mišične mase in ohraniti kostno gostoto v breztežnem prostoru. Običajno so naprave za vibracijsko vadbo velike in drage aparature; zaradi popularnosti te vrste vadbe se jih v zadnjem času pojavlja več vrst in kakovostnih razredov. Poleg tega poznamo še vibrirajoče ročke, vibracijske dihalne naprave in ročne rekvizite, kot je Flexi-bar®.
Magnituda učinkov vibracijske vadbe na telo še ni povsem natančno znana, vendar ni dvoma, da so fiziološki odzivi močni. Pri vibracijski vadbi se ob vsaki mišični kontrakciji aktivira do 100 % mišičnih vlaken, medtem ko se pri standardnih oblikah vadbe odstotek aktiviranih mišičnih vlaken giblje nekje med 40 in 60. Razlog tiči v skoraj nenehnem refleksnem krčenju in raztezanju mišic. Ker je frekvenca mišičnih kontrakcij zelo visoka, vsi procesi potekajo hitreje in učinkoviteje: izboljša se pretok krvi skozi mišice, zato si telo hitreje opomore po naporni vadbi, pa tudi okrevanje po poškodbah je pospešeno. Povečan pretok krvi dovaja mišičnim celicam več hranilnih snovi in hitreje odstranjuje strupene odpadne snovi ter ostanke poškodovanih tkiv.
Z vibracijskim treningom lahko čas vadbe zmanjšate za polovico, pri tem pa še vedno dosežete enake ali boljše rezultate kot sicer. Če vas je doslej kdaj zamikalo, da bi vadbi namenili manj časa, kot ste sprva načrtovali, zdaj potrebe po dodatnem skrajševanju ne bo več.
Če vadite s kakovostnim vibracijskim rekvizitom, lahko pričakujete hitre in vidne rezultate. Vibracijska vadba predstavlja revolucijo v svetu fitnesa in bo povsem spremenila vašo vsakodnevno rutino.